Készíts listát eddigi életed eredményeiről, sikereiről.

Életbelépő tréningjeim egyik önismereti feladata mindig kettős érzést okoz bennem. Egyrészről mosolyt csal arcomra, mert tudom, az egyszerűnek tűnő kérdésre könnyen megadható a válasz, másrészről lehangol, ha azt látom, komoly fejtörést okoz a résztvevőknek.

Ki gondolná, hogy ez az egyszerű(nek) tűnő feladat sokunknak okoz nehézséget? Saját, személyes tapasztalatom is ezt támasztja alá. Nekiveselkedve a válaszadásnak szinte viccesnek gondoltam összeírni sikereimet. Emlékszem „semmit nem veszthetek” hozzáállással ültem a fehér lap előtt. Először nem jutott eszembe semmi, majd némi kínlódás után előkotortam pár eredményt. Rövid idő elteltével cinikus mosolyom, pánikba csapott át. Ennyi és nem több?
Elkezdtem komolyan venni a feladatot, miközben egészen új szemszögből láttam már magamat és a világot…

Mindent írj le ami csak eszedbe jut! Itt nem létezik „rossz válasz”, csak jó!

Kezdd életed lehető legkorábbi pozitív emlékeinél, élményeinél, majd haladj napjaink felé időrendi sorrendben.  Akár, olyan apróságnak tűnő dolgokat is jegyezz le, mint például az első fizetésedből vett ruha, cipő…, tanulmányi és sportversenyek, az első sikeres vizsgák stb., mert akkor, ezeket  igenis sikerként élted meg! …és azok is!
Amikor a résztvevők megkapják a fenti kérdést, három tipikus reakcióval kezdik:

  1. „Nekem nincsenek eredményeim, sikereim! Semmit nem tudok felírni!” Akik nem hajlandóak észrevenni és elfogadni életük apró, ám jelentős örömeit, vagy bagatellizálják saját eredményeiket, sikereiket, azok sokszor olyan kibúvókat keresnek: „…nem csak rajtam múlott, hogy…!” vagy „…pusztán a szerencse segített hozzá…”. Idővel addig és annyit beszélnek maguknak arról, hogy valami nem is a saját sikerük, addig hitetlenkednek, míg elhiszik, „semmi sikert nem tudok felmutatni!”. Így, nincs mint csodálkozni! Aki nem ismeri fel, vagy elutasítja a szerénynek tűnő eredményeket, hogy akarja észrevenni a nagyobbakat?
  2. Valamivel biztatóbb reakció az „Elég kettőt vagy hármat felírni?” kérdés, melyre a válasz mindig ugyanaz: nem! Sajnos még mindig benne van a köztudatban az a téves hit, hogy ha valaki sok eredményről és sikerről tud beszámolni, az beképzelt, túlértékeli magát, magamutogató… Fő életterületünk bármelyikéről is legyen szó (egyéni fejlődésünk, karrier és munka, kapcsolataink, szabadidős tevékenységek, egészség, társadalmi szerepvállalásunk) számos sikert tudunk felmutatni. Egészséges önbizalmad és önbecsülésed érdekében kezdj el magadra koncentrálni, összegyűjteni, elfogadni, örülni és szeretni saját sikereidet.
  3. Számomra szívmelengető, ám egyelőre a legritkább reakció az aprócska mosoly az arcon, majd elmélyült kutató munka a múltban lázas jegyzeteléssel kísérve. Azt szoktam mondani, akkor tudod, hogy jól csinálod a feladatot, ha egy oldal nem elég arra, hogy leírd sikereidet. Eredményed listájának hossza, az, hogy mit és mennyit vagy hajlandó észrevenni saját nagyszerűségedből csak tőled függ! Minél többet gyűjtesz, annál biztosabb jövőbeli sikered.

A feladat második részében azt szoktam kérni, hogy emeld ki azokat a sikereket, melynek elérése, bekövetkezése előtt azt érezted, „ha ezt elérem, akkor bármi jöhet, mindennel megbirkózom!”.
Ezek az eredmények ugyanis hatalmas erővel és energiával bírnak, mert az adott megmérettetést nagyon nehéznek, magasnak gondoltad és Te, azt sikeresen teljesítetted.

Miért és mire jó ez a lista?

  • Eredményeink és büszkeségeink építik önbizalmunkat, önbecsülésünket, ezért akik úgy érzik, nincs vagy csak nagyon kevés jutott nekik ezekből, azoknak ez a feladat egyenesen kötelező! A lista közelebb visz magadhoz felfedezheted, hogy mennyire egyedi, különleges és szerethető lény vagy. Azonban jó ha tudod, hogy a lista elkészítése pipa
    önmagában még nem hoz látványos eredményt. Ahhoz, hogy megerősödj, hited legyen és bízz magadban naponta többször fusd át a felírtakat. Ez ne gyorsolvasás legyen, hanem pár pillanat a napból, amikor csak magadra koncentrálsz. A felírt eredmények olvasása közben állj meg pár pillanatra és idézd fel
    magadban, mit éreztél, láttál, tapintottál akkor, amikor ez a siker bekövetkezett. Akkor csinálod jól, ha újból ugyanazt, vagy hasonlót élsz át. Ilyenkor sokunknak melegség járja át a mellkasát, mosolygunk, vagy a  boldogságtól könnyes lesz a szemünk. Ismételd meg ez annyiszor, ahányszor csak jólesik.
  • Eredményeink és büszkeségeink mindig átsegítenek bennünket az akadályokon. Nincs mindig fönt és nincs mindig lent. Feladatokkal teli időszakban néha összetorlódnak teendőink, az átlagostól talán több nehézséget vonzunk magunkhoz. Ilyenkor ez lista legyen a legjobb barátod! Mindig kéznél van, számíthatsz rá és csak rajtad múlik, mennyire akarod kihozni magadat ebből a lefelé szálló ágból! Aki elvégzi ezt a pár perces gyakorlatot és használja a listát, az pontosan tudni fogja milyen fantasztikus energiát ad ezzel magának!
  • Eredményeink és büszkeségeink rengeteg inspirációt adnak egy-egy új helyzetben. Problémamegoldásunk kényelmes, visszamegy a múltba egy korábban megoldott feladathoz és az ott használt megoldási sémát (sémákat) használja az új helyzetben. Talán az egyik legnagyszerűbb dolog ebben, hogy nem csak a pozitív, hanem a negatív, kudarccal végződött események sablonjai is bekapcsolódnak ilyenkor, ám ennek okos értelmezése és használata az Életbelépő tréning egy másik, következő feladata.

+ 1 tipp: mostantól naponta írj fel minden olyan eseményt, történést, amit sikernek, eredménynek büszkeségnek könyvelhetsz el! Ne szerénykedj, mindent írj fel!

Te elkészítetted már sikereid, eredményeid listáját?

 Úgy érzed, jól jönne egy kis segítség? Jó volna együtt dolgozni, szükséged van megerősítésre? Klikk ide!

Fotók: David Castillo Dominici/freephotos.net