Hét biztos tipp, hogyan építs kapcsolati tőkét a Facebook-on, ha munkát keresel!

Eredeti rendeltetésüket illetően bizonyos közösségi oldalak nem kifejezetten arra jöttek létre, hogy a munkáltatók megnézzék leendő kollégájukat, mégis ma már  nagyon sok helyen szokássá vált az előzetes „kutakodás”!

Tréningek alkalmával sokakat érintő és érdeklő témáról van szó, ezért röviden nézzük a legfontosabb szabályokat arról, hogy ne használd vagy használd a Facebook-ot és ha mégis tagja vagy, akkor mire figyelj?

Ezekre mindenképpen figyelj oda!

1. Mielőtt bárkinek bármit elküldenél, ellenőrizd adatlapodat! Bizonyos információk, ugyanis nem tartoznak leendő munkáltatódra. Ilyenek például családi állapotodra, vallási, politikai nézeteidre… vonatkozó olyan információk, melyeket a munkáltató még egy állásinterjú során sem (!) tehet fel neked!

Láttam már olyat is, hogy a családi állapot megosztásánál a „bonyolult kapcsolat” vagy a „nyitott kapcsolat” volt alapértelmezetté téve. Vicces és szellemes, ám ha komolyan munkát keresel, akkor gondolkodj kicsit! Azon kívül, hogy leendő munkáltatódnak semmi köze ehhez az információhoz, vajon milyen képet festenek rólad ezek a jelölések?

2. Ellenőrizd a fotóidat, videóidat! Kerülendők azok a képek, melyeknek témája például a lépcső alján való enyhén ittas állapotban történő gubbasztás, esetleg bikinis/ fecskés úszóban való napfürdőzés vagy egyéb enyhén félreérthető pózok…! Természetesen mindenki tudja, hogy ezek a „legbulisabb” fotók, ám nem egy komoly munkaerő benyomását keltik. Bátran használd a fotók mellett található beállítás gombot!

További gondolatok

3. Ellenőrizd bejegyzéseidet! Az oda nem illő viccek, beszólások, politikai megjegyzések… egyáltalán nem vetnek Rád jó fényt, tehát időben gondoskodj eltávolításukról!

Amennyiben az első három lépésben leírtakat ellenőrzöd és cenzúrázod, már jó úton haladsz és a következő tippek segítségével akár még előnyt is kovácsolhatsz a közösségi oldalon való jelenlétedből!

4. Törekedj arra, hogy adatlapod és önéletrajzod között összhang legyen! Arról van itt szó, hogy ha a Facebook-os adatlapodat szorgalmasan és becsületesen kitöltötted akkor lehetőleg ne legyen sok és nagy eltérés önéletrajzodban. Ez precíz, tudatos, megbízható ember hatását kelti!

5. Nézd meg azoknak a cégeknek a profilját, ahová pályáztál! Sőt! Ha tetszik az oldal like-olj bátran! Képzeld el, amikor interjú előtt megnézik az oldaladat és látják, hogy Te bizony már informálódtál az adott cégről! Persze azt ne feledd, nem ez alapján döntenek a cégek a kiválasztás során! Ahogy Rólad is információt gyűjtenek, Te is nézelődj bátran!

Azért is érdemes a cégek oldalait megnézni, mert bizony nem ritka, hogy a közösségi site-okon keresnek leendő kollégákat a cégek!

6. Meglévő ismerőseidet és régi kollégáidat örömmel értesítsd arról, hogy állást keresel! Ne feledd! A legújabb kutatások szerint megváltozott a cégek kiválasztási technikája és szívesebben vesznek fel olyan embert, akit saját ismerősük vagy jelenlegi kollégájuk ajánl!

7. Telepítsd és használd a „BeKnown” alkalmazást, melyet a Monster azért fejlesztett ki, hogy segítse a szakmai kapcsolatok épülését. Amennyiben bővebben érdekel, hogyan működik ez a modul, klikk ide !

Használd a közösségi oldalakat, építsd kapcsolataidat, de okosan!