Munkakeresők tudáson, tapasztalatokon és szokásokon létrejött alaptörvénye

Ennek az írott, játékos törvénynek egyetlen célja, hogy segítse a munkát, hivatást keresőket.

(A törvény szövege helyenként zárójelbe írt értelmezést, javaslatokat tartalmaz számodra, ezzel is ösztönözve a leghatékonyabb megoldás felé!)

A törvény egész Magyarország területére érvényes.

A munkaerőpiacon írott és íratlan törvények működnek. Többnyire az a befutó, aki ismeri ezeket az alapszabályokat és alkalmazza azokat!

A törvény személyi hatálya alá tartoznak a

(1) frissen végzett középiskolások, főiskolások, egyetemisták,

(2) rövidebb, hosszabb ideje munkát, hivatást keresők függetlenül attól mennyi gyakorlattal rendelkeznek,

(3) GYES-ről, GYED-ről visszatérők,

(4) váltani, megújulni vágyók, valamint az új kihívást keresők.

Munkakeresőkre vonatkozó első, kötelező lépésekelso lepesek ID-10060553 w

1. § Felkészülési kötelezettség ma már nem opció, hanem egyenesen kötelező minden munkakereső részére. Azok, akik nem tudják mit szeretnének, valamint nincsenek világos és egyértelmű élet és/vagy karrier céljaik, azoknak a munkaerőpiac nem tud belátható határidőn belül segíteni.

Ugyanakkor ezzel egy időben a Piac előnyben részesíti a következő munkakeresőket:

(1) önismeretükre kellő mennyiségű időt és energiát fordítókat

(2) célkitűzőket (nem minősül célkitűzésnek a „valami munka kell/kellene/hű de jó lenne”, továbbá a „bárcsak találnék már magamnak valamit” hozzáállás!)

(3) tudatos élet és karrier tervezőket,

(4) pro-aktív cselekvőket,

(5) önmaguk képzéséről, fejlődéséről gondoskodókat

(6) kudarccal, visszautasítással megbirkózókat.

Direkt reklámra (önéletrajzra) vonatkozó szabályok

2. § (1) Ma már kötelező a profi direkt reklám! Tilos mások önéletrajzát átírni, átdolgozni, valamint internetről letöltött sablont, mintát kitölteni. Profi, személyre és adott állásra szabott önéletrajz nélkül a piac a következő büntetéseket alkalmazza:

a.) nem veszi figyelembe a jelentkezést,

b.) beolvasztja a Jelentkezőt a tömegbe,

c.) nem hívja be a Jelentkezőt állásinterjúra.

A fenti büntetések alkalmazhatók egyenként és együttesen is.

(2) Az önéletrajzzal kapcsolatban megengedett a kreatív forma és tartalom az alábbiak figyelembevételével:

a.) mindig a tartalom a legfontosabb, azaz adott pozíció és a Jelentkező személyisége között mindig legyen meg a kapcsolat,

b.) az önéletrajz tartalmazzon egyfajta „bizonyítékot” arra vonatkozólag, hogy nem csak állítja a Jelentkező, hogy felkészült, hanem konkrétumokkal alá is támasztja ezt (Javasolt elemek: százalékok, számok, referenciából való idézetek….)

c.) ne vigye el az önéletrajz minőségét a kreatív forma,

d.) tagolt, jól átgondolt kivitelezés, ahol a kiemelések eGyensúlyBAN vannak,

e.) hibátlan helyesírás (a hibák agyoncsaphatják a munkádat és meghatározza az első benyomást),

f.) van benne a Jelentkező személyiségét és szakmai oldalát egyaránt bemutató tartalom.

Javasolt, hogy legyen egy, az összes tudást, tapasztalatot, jellemzőt tartalmazó gyűjtemény (önéletrajz), amit minden hirdetésnél direkt reklámmá szab a Jelentkező.

3. § Tilos inkorrekt, hamis információkat használni írásban és szóban, mert ”A hazug embert hamarabb utolérik, mint a sánta kutyát.” (Több ezer éves népi megfigyelés alapján)

4. § A Munkaadók előnyben részesítik azon Jelentkezők pályázatát, akik

1.) az álláshirdetésben kiírt paramétereknek megfelelően küldenek önéletrajzot (europass, fényképes önéletrajz, kézzel írt önéletrajz, motivációs levél…, valamint egyéb, például méretbeli korlátok figyelembe vétele),

2.) időben (azaz nem határidő után) küldik el pályázatukat

3.) az adott pozíció konkrét, egyértelmű megjelölésével, valamint

4.) korrekt file formátummal küldik el önéletrajzukat. Ez utóbbi nem kizáró tényező, ám erősen javasolt a következő fájlnevek kerülése: önéletrajz12.pdf vagy erikajavitottcv.docx, esetleg zoliminta.pdf (ez utóbbi főleg akkor, ha Te egyébként Jutka vagy) valamint ezek egyéb változatai, rokonai.

Lehetőségek kutatása

5. § Kifejezetten megengedett a kapcsolatok keresése építése, tekintettel arra, hogy bárhol, bárkitől jöhet segítség, lehetőség. A piac bünteti azokat a munkakeresőket, akik

(1) nem keresik mások társaságát, vagy épp ellenkezőleg, mástól várnak megoldást,

(2) túl sokat töltenek az internet előtt,

(3) rövidebb, hosszabb időre bezárkóznak a négy fal közé vagy lakásukba,

(4) kifejezetten pesszimistán gondolkodnak (Manapság képtelenség állást találni! kezdetű mondat már pesszimistának számít!), csak felületes információkra alapoznak,

(5) túl keveset gondolkodnak, egész nap várják az ablakon berepülő sült galambot,

(6) túl sokat gondolkodnak és már-már őrületbe és depresszióba kergetik önmagukat (és környezetüket),

(7) nem mozognak napi szinten, mert figyelmen kívül hagyják a testi, ezáltal szellemi felfrissülés lehetőségét,

(8) azt gondolják, majd egy szép nap becsönget valaki, és felajánl valamilyen állást.

6. § A piac előnyben részesíti azokat a Munkakeresőket, akik nem csak egy módon, hanem változatosan keresik a lehetőségeket és az esetleges kudarcok után újabb megoldások után kutatnak.

A keresés során megengedett bármilyen kreatív forma és tartalom azonban kifejezetten érdemes figyelni az alábbiakra:

(1) a keresés ne legyen erőltetett, másokat zavaró, zaklató (nem kell naponta felhívnod az összes ismerősödet, és erőszakosnak sem kell lenned!)

(2) ne legyen öncélú, azaz a keresés módja és a megpályázott cég pozíciója között legyen valamilyen logikai, érzelmi kapcsolat (vegyészként nem biztos, hogy ejtőernyővel kell, hogy eljuttassad önéletrajzodat az illetékeshez…).

Állásinterjúra vonatkozó általános szabályok

7. § Az állásinterjúra történő felkészülés – hasonlóan, mint az 1. § – kötelező! A Munkaadók előnyben részesítik az alábbi Munkakeresőt:

a.) telefonos értesítéskor tudja, hogy melyik cég hívta és nem mond a következőkhöz hasonlókat: Elnézést, honnan, melyik cégtől is hívott? Mi is ez a pozíció, amire jelentkeztem?

b.) előzetes információkat szerez az adott cégről, jól felkészült (Használd az Internetet, LinkedIN-t, Facebook-ot és az ott lévő ismerőseidet, és ismerőseid ismerőseit….!)

c.) előzetesen felkészül a várható kérdésekből, ám nem tanulja be jó előre a válaszokat (nem szódolgozatot fogsz írni, hanem egy beszélgetésre mész!)

d.) közvetlen, barátságos a kommunikációja, azaz nem követi az alábbiakhoz hasonló magatartást: tördeli a kezét, rángatja az asztal alatt a lábát és/vagy szétharapja a száját…, miközben folyik az interjú.

8. § Az interjú alatti kommunikáció során a Munkaadó a következőket várja el a Jelentkezőtől:

1.) aktív figyelem és hallgatás (nem tiltott a jegyzetelés, ráadásul segít az összegzésben és saját szükségleteidre való rákérdezésben)

2.) őszinteség (Lásd 3. § népi megfigyelése)

3.) képes legyen szakmai, tapasztalati és személyiség oldalról bemutatni magát (Ne feledd! Előtted és utánad a Versenytársak kapnak szót, akik közül a legjobbak nem rejtik véka alá nagyszerűségüket!)

4.) aktív érdeklődés és kérdezés (de nem túlzott módon) a pozícióval, leendő feladatokkal kapcsolatban.

Interjú utáni teendők

 

9. § A Piac értékeli azokat a Munkavállalókat akik nem a „mindent egy lapra tesz fel” hozzáállást követik. Pontosabban a visszautasítás, valamint a „nem kaptam visszajelzés” miatt kesergőket látszólag háttérbe szorítja, holott maguk a jelentkezők állnak meg ezen a ponton! A törvény nem állítja, hogy egy ilyen helyzet kellemes, vagy korrekt, csupán arra kíván felszólítani minden Munkakeresőt, menjen tovább, és olvasgassa az 1. § (Felkészülési kötelezettség), valamint az 5. § (Kapcsolatok keresése) és 6. § (Változatos keresési módok használata) szakaszokat.

10. § Nem kötelező, ám mégis javasolt, hogy a Jelentkező az állásinterjú után kérdezzen rá az interjúztatónál személyiségére vonatkozó összbenyomásra, véleményére. Ezt megteheti szóban és írásban egyaránt. Rengeteget tanulhat belőle, ráadásul feljegyeztek már olyan megtörtént esetet is, hogy valaki egy ilyen, utólagos kapcsolattal nyerte el mégis a pozíciót! Ez utóbbi nem garantált, ám valós eseményen alapuló tény!

Értelmező kifejezések

 

Munkaerőpiac (továbbiakban Piac): az a piac, ahol a munkával kapcsolatos igények, szükségletek, keletkeznek és találkoznak. Ez az a nagyszerű hely, ahol a valóban munkát keresők értékesíthetik tudásukat, tapasztalataikat, személyiségüket.

Munkaadók: akiknek igényeik, szükségleteik vannak és jó esetben kiderül Te vagy az, aki ezeket maradéktalanul kielégíti.

Munkavállaló (továbbiakban Jelentkező, Te, Te magad, Téged… és ennek változatai): igazi kincs, és ez Te magad vagy. Az a tudással, tapasztalással, élményekkel teli, egyedi és megismételhetetlen személyiség, aki jó esetben felismeri a benne rejlő erőt és energiát és ezt meg is mutatja a Munkaadónak.

Versenytársak: mindenki más, aki ugyanabban a cipőben jár mint Te, ráadásul még ugyanarra a pozícióra is fáj a foga, mint a Tiéd! Függetlenül attól, hogy Te megmutatod-e, hogy miben vagy kiváló, a legjobb Versenytársak egészen biztos élni fognak legjobb, legerősebb oldaluk bemutatásával.

Önéletrajz: a legelső benyomás rólad. Az önéletrajz egy írásbeli, esetleg hang, vagy hang és kép, vagy ezek bármely kombinációjából készült egyedi direkt reklám, ami kötöttségektől és sablonoktól mentesen mutat be szakmai és emberi oldalról. (Értelmezés: direkt reklám = Téged bemutató anyag, amit adott cég, adott pozíciójára szabsz.)

Állásinterjú: az a helyzet, ahol mindazt, amit önéletrajzodba leírtál, bizonyítod. Minden Munkakereső álma.

Első munkanap: az a nap, amikor álmod beteljesül és emberi, szakmai és anyagi oldalad kiteljesedik.

Záró rendelkezések

 

A törvény nem terjed ki minden egyes részletre, csupán azokat a legfontosabb szabályokat gyűjtötte össze, amit feltétlenül szükségesnek tart.

Mindenki kövesse az itt leírtakat saját belátása, őszintesége és céljai szerint.

Budapest, 2015. május 21.

Dr. Sinkó Erika
sk